Faridabad, Haryana
GST No. 06BARPS7392K1ZP
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 100 - 200 ltr |
| Power | 3000 kW |
| Brand | Sontex |
| Voltage | 230 V |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Industrial |
BTH Tank Heater is perfect for generating steam and heating the liquid in pressure vessels and tanks. These heaters are basically tubular elements which are welded or brazed into a flange.
Features:
Additional Information:
Approx. Rs 800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 280 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sontex |
| Capacity | 5 L |
| Power | 100 kW |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Packaging Type | Box |
Approx. Rs 400 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Heater Material | SS |
| Voltage | 230 Volt |
| Power | 300 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | Sontex |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Mini Tank Electric Water Heater is an exclusively designed electric heating system for large storage tanks. The systems can be installed in above or below-ground tanks made of steel, concrete, or fiberglass.
Features:
Approx. Rs 600 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Voltage | 230 Volt |
| Heater Material | SS, MS |
| Power | 200 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sontex |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
Explore More Products
© Sontex Electrical Heaters. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited