Faridabad, Haryana
GST No. 06BARPS7392K1ZP
Approx. Rs 16,000 / NumberGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Number |
| Material Loading Capacity | 100 kg |
| Max OperatingTemperature | 1200 degree C |
| Melting Material | Aluminium |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Sontex |
| Usage | Laboratory |
100Kg High-Temperature Muffle Furnace is a type of laboratory or industrial furnace designed for heating materials to very high temperatures in a controlled environment.
Features:
Approx. Rs 2,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material Loading Capacity | 200 kg |
| Melting Material | Iron |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Sontex Electrical Heaters |
Approx. Rs 11,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Material Loading Capacity (T) | 3 T |
| Melting Material | Aluminium |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Sontex |
| Frequency | 60 Hz |
High-Temperature Muffle Furnace is a type of laboratory or industrial furnace designed for heating materials to very high temperatures in a controlled environment.
Features:
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 100 kg |
| Power Type | Electric |
| Material | Carbon Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Sontex Electrical Heaters |
| Finish | Color Coated |
Explore More Products
© Sontex Electrical Heaters. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited