Faridabad, Haryana
GST No. 06BARPS7392K1ZP
Approx. Rs 180 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shape | U Shape |
| Material | SS |
| Power | 500 W |
| Brand | Sontex |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Heat Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Approx. Rs 700 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Types | Strip Heater |
| Power | 5HP |
| Material | Aluminium |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | Industrial |
| Condition | Used |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 6,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Heater Material | SS |
| Voltage | 440 V |
| Power | 6000 kW |
| Brand | Sontex |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Heat with forced convection or resistive heating elements |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
Tubular Air Heater is designed to perfection and manufactured using premium quality materials and modish technology.
Features:
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Copper, SS |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 240V/415 V |
| Power | 1000 Watt |
| Temperature | 150-400 Degree Celsius |
| Brand | Sontex |
| Power Source | Electric |
| Usage | Industrial |
Explore More Products
© Sontex Electrical Heaters. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited