Faridabad, Haryana
GST No. 06BARPS7392K1ZP
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Voltage | 230 Volt |
| Power | 400 kW |
| Heater Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sontex |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
Pencil Heater is accessible within built thermocouples with superior life expectancy. High temperatures seal reduces exposure to the atmosphere which minimizes oxidation of winding wires.
Features:
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230 Volt |
| Size | 0.260 inch , 0.315 inch , 0.375 inch etc (Diameter) |
| Brand | Sontex |
| Power | 1000 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
Approx. Rs 800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Power | 1500 W |
| Brand | Sontex |
| Voltage | 230 Volt |
| Heater Material | SS |
| Shape | M |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Electric |
We are offering M Type Tubular Heater, which can be used in a large variety of applications, including those with size restrictions for small spaces.
Features:
Approx. Rs 190 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Shape | U |
| Material | SS |
| Voltage | 230 Volt |
| Power | 700 kW |
| Brand | Sontex |
| Usage | Industrial |
Approx. Rs 400 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Power | 1250W |
| Brand | Sontex |
| Voltage | 230 V |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Home |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 450 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Voltage | 230 Volt |
| Power | 100 kW |
| Color | Silver |
| Heater Material | Ceramic |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Sontex |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Electric |
Ceramic Infrared Heater is built-in heating coil that delivers maximum heat energy. Further, the use of heatproof resistance wires also protects the equipment from possible damages.
Features:
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Types | Strip Heater |
| Length | 200mm |
| Voltage | 240V |
| Heater Material | Aluminium |
| Color | White |
| Power | 5HP |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Voltage | 110V |
| Types | Strip Heater |
| Heater Material | SS |
| Power | 5HP |
| Type | Tube Heater |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 790 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Voltage | 230 Volt |
| Power | 500 W |
| Size | 0.5 to 1 m (Length) |
| Heater Material | SS |
| Usage/Application | For Water Heating |
| Brand | Sontex |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 190 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Voltage | 230 Volt |
| Power | 1000 W |
| Types | Strip Heater |
| Brand | Sontex |
| Condition | New |
| Heater Material | Metal and SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Extruder with blow moulding heads in the plastics industry, packaging machines |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Power | 400 kW |
| Temperature | 1200 Degree C |
| Brand | Sontex |
| Heater Material | SS |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Cartridge Heater provides maximum processing temperature capability. It has swaged construction gives maximum support for the resistance wire and excellent heat transfer characteristics, improving the overall life expectancy of the heater.
Features:
Approx. Rs 850 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power | 1000 W |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220v |
| Brand | sontex |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 180 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Voltage | 230 V |
| Heater Material | SS |
| Power | 1000 W |
| Brand | Sontex |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Used To Heat Plates And Dies |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
We are offering Flat Mica Heater to our clients. It provides trouble free long lasting service even at high temperatures and watt density.
Features:
Approx. Rs 1,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Brand | Sontex |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Power | 400 - 600 kW |
| Voltage | 230 V |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Packaging Type | Box |
Approx. Rs 240 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Usage/Application | Moulding, Liner And Clutch Plate Industries |
| Power | 200 W |
| Brand | Sontex |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230 V |
| Type | D Type |
| Capacity | 5-10 L |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
D Type Heater is known for features like optimum performance and low maintenance. These are tested on the various parameters such as working and safety.
Features:
Approx. Rs 250 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Heater Material | Glass and Plastic |
| Voltage | 230 Volt |
| Brand | Sontex |
| Power | 50 KW |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Laboratory and Industrial |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
We are offering Electric Glass Silica Heater to our client. These heaters consume less energy and generated heat, transfer to the required medium.
Features:
Approx. Rs 1,600 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Heater Material | SS |
| Voltage | 230 Volt |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 300 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | Sontex |
| Power Source | Electric |
Approx. Rs 240 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Voltage | 230 V |
| Heater Material | SS |
| Power | 250 kW |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Sontex |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 5-20 L |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Mica Nozzle Heater is designed by making use of the high-quality material in observance with the set standards of the market. It provides the best combination of physical strength, high emissivity good thermal conductivity to heat cylindrical parts and good for sheath temperature.
Features:
Approx. Rs 1,750 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Heater Material | Glass and Silica |
| Size | 20 - 30 Inch(Length) |
| Voltage | 230 V |
| Brand | Sontex |
| Power | 3000 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Food Processing Machinery, Packaging Machinery etc |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
Glass Silica Heater is designed using premium grade silica and glass, with modern art machining facilities so as to assure it high-performance support.
Features:
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Voltage | 230 V |
| Heater Material | SS |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Power | 300 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Heating Of Dies, Packaging Machine, Extrusion Machine etc |
| Brand | Sontex |
We are offering High Density Cartridge Heater to our clients. These are highly suitable for a variety of application such as heating of dies, packaging machine, extrusion machine and heating of manifolds.
Features:
Explore More Products
© Sontex Electrical Heaters. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited