Faridabad, Haryana
GST No. 06BARPS7392K1ZP
Approx. Rs 400 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Voltage | 220V |
| Types | Strip Heater |
| Shape | Round |
| Heater Material | Aluminium |
| Design | Plain |
| Color | Silver |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Heater Type | Band Heater |
| Power (Wattage) | 2500 W |
| Voltage | 220V |
| Power | 1000W |
| Shape | Round |
| Diameter | 3 Inch |
| Temperature | 300 degree |
| Application | Plastic Industry |
| Safety Features | Thermal Cutout |
| Color | Silver |
Additional Information:
Approx. Rs 550 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Voltage | 230V |
| Power | 100 kW |
| Size | 4 Inch (Diameter) |
| Heater Material | Ceramic |
| Brand | Sontex |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Shape | Round |
Ceramic Band Heater is covered with insulation, which serves to lower the shroud temperatures and concentrates the heat towards the barrel. The end results are less wasted energy, a lower wattage requirement, and a longer heater life.
Features:
Explore More Products
© Sontex Electrical Heaters. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited