Faridabad, Haryana
GST No. 06BARPS7392K1ZP
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Voltage | 110V |
| Heater Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangle |
| Usage | For Heating |
| Power Source | Electric |
Approx. Rs 250 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Voltage | 220V |
| Types | Strip Heater |
| Power | 5HP |
| Brand | Sontex Electrical Heaters |
| Heater Material | Aluminium |
| Usage | For Heating |
Approx. Rs 200 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230 Volt |
| Power | 1000 W |
| Brand | Sontex |
| Shape | Rectangle |
| Capacity | 20 L |
| Resistance Tolerance | +- 5% to 10% |
| Power Source | Electric |
Ceramic Strip Heaters is made of galvanized sheet terminal at one end. It assures uniform heat distribution over the entire active surface of the heater.
Features:
Approx. Rs 225 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Voltage | 280 V |
| Brand | Sontex |
| Heater Material | SS |
| Power | 1500 W |
| Power Source | Electric |
| Packaging Type | Box |
Explore More Products
© Sontex Electrical Heaters. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited